Aminokwasy proste – jakie jest ich działanie?

Aminokwasy proste występujące w odżywkach są polecane dla osób, których celem jest zbudowanie masy mięśniowej. Spotykane są w formie kapsułek, tabletek lub w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie. Jaki wpływ mają aminokwasy proste na organizm? Sprawdźmy.

Jak jest rola aminokwasów?

Aminokwasy są związkami chemicznymi, z których składają się białka. Dzielą się na aminokwasy proste i rozgałęzione. W organizmie człowieka pełnią szereg ważnych ról i są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie są ważne dla budowy mięśni, gdyż wspomagają rozrost tkanki mięśniowej, dlatego są stosowane przez sportowców. W czasie wzmożonej aktywności fizycznej są szczególnie polecane w formie odżywek. 

Czym są aminokwasy proste oraz jak mają wpływ na organizm?

aminokwasy

Aminokwasy proste, czyli endogenne, są czerpane przez organizm z protein. Jednak wzmożony wysiłek fizyczny sprawia, że zapotrzebowanie rośnie. Dlatego dla osób aktywnych, które budują masę mięśniową, ważne jest spożywanie odżywek z aminokwasami, które pozwolą na uzupełnienie braków. Aminokwasy proste odpowiadają  za prawidłowe działanie układu kostnego, mięśniowego, nerwowego oraz narządów wewnętrznych. Należy je spożywać:

  • w celu rozbudowy tkanki mięśniowej, 
  • w celu regeneracji zmęczonych mięśni, 
  • dla zwiększenia elastyczności tkanki mięśniowej. 

Dlatego osoby trenujące, zwłaszcza w dni treningowe powinny uzupełniać aminokwasy proste w organizmie, tak aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. 

Comments are closed.