Znaczenie chwytów do roweru

Inwestując w rower, pierwsze, nad czym się zastanawiamy, to jaki rodzaj modelu wybrać. Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań i to one zapewne wpłyną na finalny zakup. Możemy zatem postawić na pojazd jednośladowy trekkingowy, szosowy, czy na przykład miejski. Kolejnymi kryteriami są: ilość przerzutek, rodzaj ramy, rozmiar kół. Mało kto z nas jednak zastanawia się nad takimi elementami jak chwyty do roweru. Czy mają one w ogóle znaczenie?

Gripy – istotny element kierownicy

Chwyty rowerowe zwane gripami odgrywają bardzo dużą rolę podczas jazdy. Dlaczego? Wykonane z odpowiednich materiałów podnoszą komfort przejażdżki, ergonomiczny kształt pozwala na ich idealne dopasowanie się do dłoni, a drobne wypustki zapewniają dobrą przyczepność, jednocześnie zabezpieczając przed ślizganiem się palców po powierzchni tworzywa (to istotny plus zwłaszcza latem, gdy nasze ręce szybko się pocą).

Jakie gripy do roweru wybrać?

Jeśli jesteśmy na etapie poszukiwań roweru idealnego, nie zapominajmy o przetestowaniu gripów podczas jazdy próbnej. Oczywiście ich dobór także powinien być uzależniony od naszych preferencji. Gdy zatem gustujemy w przemierzaniu wymagających, górskich tras, najlepiej sprawdzą się chwyty o prostym, cylindrowym kształcie. Zbyt szerokie gripy mogą skutkować zaś brakiem stabilności.

Do rekreacyjnych wycieczek przydadzą się rowerowe chwyty z rogami. Rozszerzane lekko pośrodku są dobrym podparciem dla śródręcza, dzięki czemu dłonie nie drętwieją w trakcie długiej, żmudnej przejażdżki.

chwyty rowerowe

Jak sami widzimy, chwyty do roweru to bardzo ważny element składowy roweru. Nie zapominajmy o nich, dobrze zastanówmy się nad właściwym wariantem, a jeśli mamy wątpliwości, zasięgnijmy opinii pracownika sklepu lub serwisu rowerowego. Fachowiec na pewno chętnie przyjdzie nam z pomocą.

Comments are closed.