Maska z filtrem – jak wybrać?
Polskie miasta to jedne z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie. Unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia z łatwością przedostają się do układu oddechowego i wywierają negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby chronić się przed smogiem wykorzystując do tego maskę z filtrem.
Trzy rodzaje masek
Aktualnie producenci zaoferować mogą 3 rodzaje filtrów antysmogowych. W ofercie dostępne są:
- filtry węglowe,
- filtry HEPA,
- maski z filtrem mieszanym.
Najlepszym rozwiązaniem są maski węglowe. Zastosowanie tego rodzaju filtra w masce sprawia, że może ona zatrzymać nawet 99,9 pyłów znajdujących się w powietrzu. Oznacza to, że jej użycie chroni układ oddechowy zarówno przed dużymi cząsteczkami w postaci zanieczyszczeń PM 10, jak i przed znacznie trudniejszymi do zatrzymania zanieczyszczeniami PM 2,5. Z kolei maska z filtrem HEPA wykazuje nieco niższą skuteczność. Jej użycie pozwala na zatrzymanie minimum 97% zanieczyszczeń. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku masek antysmogowych z filtrem mieszanym.
Który filtr sprawdzi się najlepiej?
Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy wybrana maska z filtrem jest w stanie ochronić układ oddechowy przed zanieczyszczeniami jest sprawdzenie klasy przepuszczalności filtra. W Polsce do określenia poziomu przepuszczalności podaje się klasy wynikające z Normy EN149. W takiej sytuacji filtr może być oznaczony jako FFP1 FFP2 oraz FFP3. Kolejno zatrzymują one 80%, 94% i 99% zanieczyszczeń. Tak więc najlepiej wybrać maskę z filtrem FFP3.