Odżywki treningowe – czy są tylko dla sportowców?
Osoby uprawiające sport wyczynowo często posiłkują się suplementami, które mają zwiększyć wydolność organizmu oraz przyspieszyć efekty treningów. Różnego rodzaju odżywki zawierają w swoim składzie odpowiednio dobrane składniki, niezbędne dla funkcjonowania organizmu na pełnych obrotach. Czy mogą być jednak spożywane również przez osoby ćwiczące amatorsko?
Szybka odbudowa i regeneracja mięśni
Suplementami, stosowanymi najczęściej przez bywalców siłowni są odżywki białkowe. Są to suplementy zawierające w swoim składzie białko, zazwyczaj w formie proszku, który dodaje się do wody i otrzymuje w efekcie koktajl. Takie odżywki mogą spożywać wszystkie osoby uprawiające sport oraz każdy, kto posiada zwiększone zapotrzebowanie na białko, a nie może dostarczyć jego odpowiedniej ilości razem z pożywieniem. Koktajl białkowy najlepiej wypijać przed lub po treningu – pomoże w odbudowie mięśni oraz wpłynie korzystnie na ich szybszą budowę. Preparaty białkowe cechują się wysoką przyswajalnością, a ze względu na to, że istnieje obecnie ich spory wybór, można łatwo dopasować ich skład i smak do swoich potrzeb.
Podziałek odżywek białkowych
Można się spotkać z wieloma rodzajami odżywek białkowych. Najważniejsza różnica pomiędzy nimi dotyczy pochodzenia białka. Można tu wyróżnić dwie podstawowe grupy odżywek:
- białka roślinne (idealne dla wegan)
- białka zwierzęce (np. serwatki).
Największą popularnością cieszą się białka serwatkowe, które można podzielić na kolejne podgrupy: izolat, koncentrat i hydrolizat. Przed wyborem odpowiedniego suplementu warto zastanowić się nad celem, jaki chce się dzięki niemu osiągnąć i na tej podstawie dobrać właściwą odżywkę.