Konserwacja roweru – po co to robimy?

Są ludzie, którzy uważają, że czyszczenie roweru raz, po sezonie to więcej niż dość. Są też tacy, którzy czyszczą go nawet po wystawieniu z garażu. Każdy z tych sposobów ma wielu zwolenników i przeciwników – którzy z nich mają rację?

Jak często należy czyścić, konserwować rower?

rower crossowy

Najlepszym wyjściem jest czyszczenie go po każdym narażeniu na zabrudzenia – zapewni to nam bezpieczeństwo jazdy, oraz maksymalnie wydłuży żywotność wszystkich elementów eksploatacyjnych. Dodatkowo jeśli zamierzamy zakończyć już na dany rok definitywnie sezon rowerowy powinniśmy poddać rower gruntownemu czyszczeniu i konserwacji, najlepiej zlecając ją profesjonalistom. dzięki temu na początku przyszłego sezonu będzie on tylko wymagał lekkiego odświeżenia, a nie poradzenia sobie na przykład ze rdzą, czy zaschniętym brudem.

Czy rodzaj konserwacji roweru zależy od jego typu – jak dbać o rowery crossowe, a jak o trekkingowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ jeśli chodzi o częstotliwość czyszczenia rowerów jest ona niezależna od modelu roweru – czy to rower crossowy, czy górski – jeśli go używaliśmy, nie powinien wracać do garażu brudny. Natomiast oczywiste jest, że rower, który był używany w wymagających warunkach, na przykład w błocie będzie wymagał większego nakładu pracy i bardziej specjalistycznych środków, niż ten, którym ktoś dojeżdża codziennie do pracy dwa kilometry.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jeśli chodzi o dbanie o nasz jednoślad, w warsztatach i sklepach rowerowych zawsze możemy zapytać o to profesjonalistów, na pewno zalecą rodzaj pielęgnacji i pomogą wybrać preparaty, które nam ją ułatwią.

Comments are closed.